Нужна ли ни е изобщо винена публицистика?

Изчаках да мине известно време от Divino Top 50, за да напиша този текст. Защото не исках да се отразява на позитивната емоция, която това събитие справедливо създава в българските изби. И все пак, това е въпрос, който следва да бъде поставен. Привидно парадоксален, тъй като съвместно с Divino връчваме наградата за винена публицистика „Ясен Бориславов“, но смея да твърдя, че въпросът не е лишен от основание.



Публицистичните текстове на винена тематика са все по-голяма рядкост. Всъщност малко след присъждането на наградата, тазгодишният победител Яна Петкова написа такъв текст – сякаш за да потвърди правилността на избора ни. Както казах и при обявяването на наградата, за разлика от изобилието от прекрасни български вина, от които дегустационната комисия е трябвало да подбере само 50-те най-добри, за присъждането на наградата нямахме толкова голям избор от автори и публикации, нито половината от това. Какви са причините винената журналистика да не съответства на динамиката на българското винопроизводство, може да се спори дълго. Основната обаче е – има ли изобщо нужда от винена публицистика.

В последните години в бранша все повече се налага схващането, че ако засягаш в материалите си проблеми – повечето от който впрочем се знаят от всички от дълго време, ти си „негативен“, „хейтър“, „помрачаваш“ и без това малкото хубави моменти, свързани с празнуването на българското вино. Това стимулира малцината автори – преобладаващо винени ентусиасти да се ориентират към „позитивното“ – пътеписи, репортажи и ревюта от посещения на изби и дегустации. И тъй като там за проблеми не се говори, материалите – много от тях впрочем изключително добре написани и придружени от чудесии снимки, и съответно техните автори, са приети с ентусиазъм и въодушевление.

Е, тогава случайно ли е, че подкрепата за автори и медии, които се ангажират със сериозни публицистични текстове все повече отслабва. И дори наложени и доказани с години винени медии (оставете нас – благърите-ентусиасти), изчезват или разреждат честотата на изданията си? Защо да инвестираш в някой, който дълбае в стари и затлачени проблеми (пък и нови да са – какво от това), вместо за нещо позитивно за твоите вина, което да достигне до нова и по-голяма публика и потенциални клиенти? – Кой би могъл да упрекне подобен тип мислене?

Къде тогава е проблемът? – Леко отклонение от темата: В началото на моята журналистическа кариера, още като студент, работех за един от престижните тогава всекидневници. Като най-нов, ме пращаха да покривам събития и брифинги без определен ресор. Едно от тях беше за ядрената енергетика. Там се каза нещо от типа: „При ядрената енергетика имаме пикове и спадове, които са на периоди между 10 и 20 години. Сега вървим надолу (затваряха се блоковете в Козлодуй), но след време ще има подем – само че няма да имаме нужните кадри, защото вече ще сме ги загубили, а няма да сме създали още нови“.

Е, публицистиката (тук ще кажа – не само винената) може би не е ядрена енергетика, но загубата на перата (физическа или мотивационна) може да коства много години на създаването на нови в период на остра необходимост. Кой успя да замести един д-р Тони Филипов? – Никой. Бих попитал и кой успя да замести Ясен Бориславов? – И пак стигаме до въпроса нужна ли ни е (винената) публицистика?

Малко преди да тръгна към церемонията на Divino Top 50, си направих един експеримент: Поставих на българската версия на ChatGPT задачата „напиши статия да проблемите на българските винопроизводители“. За 12 секунди се получи нещо доста, доста прилично. Публицистичен текст, очертаващ 6 основни групи проблеми – конкуренция и пазарна динамика, климатични промени, регулаторни и административни пречки, маркетинг и промоция, образование и квалификация. Далеч от съвършенството като стил, дълбочина на анализа и изчерпателност на данните, но прекрасен разширен план-конспект за всеки, който иска да пише на тази тема. Само че аз за 12 месеца не видях дори 12 подобни текста, какъвто AI създаде за 12 секунди. И не защото нямаме добри журналисти, които могат да ги напишат, а защото (явно) няма търсене.

За мен е ясно, че пазарът и развитието на обществото ще регулират много от тези процеси. Рано или късно. Но по-вероятно късно. Живеем в свят и времена, които са изключително объркани. И прогнозите дори в краткосрочна перспектива далеч не са оптимистични. Това няма как да не засегне – по много начини, и българското винопроизводство. И за да може то да оцелее и просперира, създаването на качествени вина далеч няма да е достатъчно. Необходими са поне още два важни инструмента – силни, сплотени, авторитетни и адекватни браншови организации и силни медии или автори, които да поставят важните за бранша проблеми. И чрез двата инструмента да се търсят верните решения. Понякога със съдействието на държавните органи, понякога без тях. Имаме ли ги? – Отговора оставам на вас.

Оцеляването поединично е добра краткосрочна стратегия, но в еволюционен план то е обречено. И в природата, и в обществото. Идват още по-сложни времена. И в тях ще е важно да имаме, вече няма да ги наричам „инструменти“, партньори, на които да разчитаме. Кои да са те – решавате вие, представителите на винения бранш. Но го направете – не губете повече време. Важно е.